oturma izni

İkamet Tezkeresi(Oturma İzni)

Türkiye’ye gelen ve vize süreleri dolduktan sonra Türkiye’de yaşamaya devam etmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlara verilen belgenin ismidir. İkamet Tezkeresi(Oturma İzni)’ne sahip olan yabancılar Türkiye’de yasal olarak kaldığını belgelemiş olacaklardır. İkamet Tezkeresi(Oturma İzni) olmayan yabancılar ise yasal olarak Türkiye’de kalamayacakları gibi 99 ile başlayan yabancı kimlik numarasına sahip olamadıkları için hiçbir resmi işlemlerden faydalanamayacaklardır. Türkiye’de vize süresi dolmuş ve İkamet Tezkeresi(Oturma İzni) olmayan yabancılar ise kaçak durumda sayılıp heran deport olma durumu ile karşı karşıya kalacaklardır. İkamet Tezkeresi(Oturma İzni) başvuru işlemleri 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun düzenlemiş olduğu yönetmelikler neticesinde ‘GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ tarafından yapılmaktadır. İkamet Tezkeresi(Oturma İzni) Türkiye’ye gelen yabancılar için; öğrenim amaçlı kısa dönem(turistik amaçlı) ve uzun dönem olmak üzere çeşitlere ayrılmıştır.

İkamet Tezkeresi(Oturma İzni) ne zaman alınmalıdır?

Türkiye Cumhuriyeti'nin vize muafiyeti söz konusu olmayan ülke vatandaşlarının 30 günden fazla Türkiye’de kalacak olmaları ve Türkiye Cumhuriyeti'nin vize muafiyet tanımış olduğu ülke vatandaşlarının 90 günden fazla Türkiye’de kalacak olmaları durumlarında alınması gereklidir.

Yabancı Hukuk Danışmanı Olarak;İkamet Tezkeresi(Oturma İzni) istenilen belgeler doğrultusunda ilk başvuru ya da uzatma işlemlerinin yapılması, bilgilerin elde edilmesi, Göç İdaresi tarafından istenilen gerekli evrakların hazırlanması, bilgi ve tekliflerin alınması için 0535 875 77 59 numaralı telefonlarımızı arayarak ulaşabilirsiniz.

bizimle iletişime geçin

Bizimle İletişime
Geçin


facebook adresi
instagram adresi
twitter adresi
google plus adresi